AUTORYZOWANA AGENCJA UBEZPIECZENIOWA

Ubezpieczyłeś mieszkanie, możesz ubezpieczyć nagrobek

Ubezpieczyłeś mieszkanie, możesz ubezpieczyć nagrobek

Ubezpieczyłeś mieszkanie, możesz ubezpieczyć nagrobek

 
Od kilku lat towarzystwa majątkowe działające w Polsce oferują możliwość ubezpieczenia nagrobków. I choć tego typu produkty zapewniają stosunkowo szeroką ochronę na wypadek zaistnienia szkód (a te mogą okazać się kosztowne), to jak do tej pory cieszą się znikomym zainteresowaniem klientów.
 
Ubezpieczenie nagrobka nie funkcjonuje jako samodzielny produkt, ale jako opcja dodatkowa w ramach ubezpieczenia domów i mieszkań. Tak jest w przypadku UNIQA, gdzie tego typu ochrona jest opcją dodatkową do polisy Twój Dom Plus, w Wiener TU i jego Czterech Kątów czy też ubezpieczeń domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych oferowanych przez Wartę oraz Reso Europa Service. Jednak nie w każdym towarzystwie można ją nabyć wyłącznie w chwili zawarcia umowy ubezpieczenia nieruchomości.
 
– W Wiener można wykupić taką klauzulę u agenta ubezpieczeniowego, jako dodatek do aktualnego ubezpieczenia mieszkania – mówi „Gazecie Ubezpieczeniowej” Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert towarzystwa. Również w Warcie ubezpieczenie nagrobka można włączyć do ochrony w trakcie trwania umowy wcześniej kupionego ubezpieczenia, np. mieszkania.
 
Ochrona od skutków żywiołów i dewastacji
W jakich sytuacjach zadziała ubezpieczenie nagrobka? Na przykład w Reso zakres ochrony obejmuje deszcz nawalny, grad, huk ponaddźwiękowy, huragan, lawinę, ogień, trzęsienie ziemi, uderzenie pioruna, uderzenie pojazdu, upadek drzew lub ich części, upadek budowli lub ich części, upadek budynków lub ich części. Ponadto ubezpieczeniem objęte jest ryzyko kradzieży zwykłej i dewastacji.
Ile kosztuje ubezpieczenia nagrobka? – Jeśli wybierzemy polisę z sumą ubezpieczenia 5 tys. zł, składka wyniesie 30 zł. 10 tys. zł sumy ubezpieczenia wiążę się ze składką w wysokości 51 zł – mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty.
 
– Zupełnie szacunkowo trzeba przyjąć, że przy sumie ubezpieczenia nagrobka na poziomie 10 tys. zł składka będzie wynosiła około 110 zł. Dokładne oszacowanie składki jest możliwe dopiero po przygotowaniu pełnej oferty. Zależy ona bowiem od wielu czynników, takich jak ryzyka dodatkowe (np. powódź), wartość ubezpieczenia (odtworzeniowa lub rzeczywista), dodatkowe zniżki na polisie (np. za ubezpieczenie w ramach pakietu innych przedmiotów lub za płatność jednorazową) – wskazuje Agnieszka Włodarska-Poloczek.
Mimo że ubezpieczenia nagrobków funkcjonują na polskim rynku już od kilku lat, to nadal jest to produkt niszowy.
– Ok. 0,1% naszych klientów zdecydowało się w 2020 roku na zakup ubezpieczenia Twój Dom Plus z ochroną nagrobka. Rozkład liczby polis z wykupioną ochroną nagrobków według miesiąca zawarcia w latach 2016–2019 wskazuje, że występuje pewna sezonowość w sprzedaży takich polis i trwa ona nieprzerwanie od lipca do października – ujawnia Sylwia Frątczak, specjalista ds. rozwoju produktów w Departamencie Rynku pionu UNIQA dla Ciebie.
Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 44 z datą wydawniczą 2 listopada.
 
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl
 
Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa - https://gu.com.pl/rynek-ubezpieczen/ubezpieczyles-mieszkanie-mozesz-ubezpieczyc-nagrobek/?utm_source=newsletter_650&utm_medium=email&utm_campaign=codzienny-newsletter-gazety-ubezpieczeniowej-26-10-2020