Bądź gotowy dziś do drogi

Twój klient wybiera się na wymarzony urlop swoim własnym samochodem? Przekaż mu koniecznie kilka wyjątkowych wskazówek, które pozwolą mu skupić się na cudownych górskich widokach, a nie na walce o bezpieczną jazdę na oblodzonej drodze.
O czym musi pamiętać? Poniżej przedstawiamy listę, wg której powinien przygotować się do podróży każdy odpowiedzialny kierowca.
Sprawdź ogólny stan samochodu.
Przede wszystkim, jeśli nie posiadasz najnowszego pojazdu, warto naprawić wszystkie usterki i wymienić zużyte elementy. Naprawa poza granicami Polski może słono kosztować.
Poziom oleju w silniku.
Poziom oleju należy sprawdzić około 2 tygodnie przed wyjazdem i w razie potrzeby – uzupełnić. Pamiętaj! Jeśli jedynie uzupełniasz olej, zawsze musi być to dokładnie taki sam olej. Jeśli nie jesteś pewny co jest w zbiorniku, najlepiej wymienić cały olej oraz filtr. Będzie to najlepsze rozwiązanie dla Twojego auta.
Stan opon.
Należy sprawdzić:
- ciśnienie w oponach – zalecane ciśnienie opon do Twojego auta znajdziesz w instrukcji pojazdu lub na tabliczce/naklejce umieszczonej w samochodzie,
- stan bieżnika – zbyt mały bieżnik, czyli poniżej 4 mm, zimą nie zapewni odpowiedniej przyczepności, a droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuży. Jeśli bieżnik jest zbyt mały, koniecznie musimy wymienić opony na nowe. Pamiętaj! Eksperci zalecają wymianę opon na zimowe już przy 7?C!
- koło zapasowe – powinno być napompowane i sprawne. Nie zapomnij też o podnośniku i kluczach.
Apteczka
Powinny znaleźć się w niej: bandaże, kompresy gazowe, plastry, opaska uciskowa, środek dezynfekujący, ustnik do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, chusta trójkątna oraz koc termoizolacyjny. Pamiętaj! Przed wyruszeniem w podróż sprawdź daty ważności wszystkich środków leczniczych.
Kamizelki odblaskowe.
- W wielu państwach europejskich są obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Należy zakładać je za każdym razem, kiedy kierowca lub pasażerowie muszą opuścić pojazd, np. w przypadku awarii lub wypadku. Dlatego też, trzymaj kamizelki odblaskowe w kabinie auta, a nie w bagażniku, by już od pierwszych chwil po wyjściu z auta Twoi pasażerowie byli widoczni na drodze.
Gaśnica.
- Powinna być poddawana przeglądom przynajmniej raz w roku i zawierać minimum 1 kg środka gaśniczego.
Trójkąt ostrzegawczy.
Mapy i Atlasy.
- Dotyczy to również uaktualnień map w aplikacjach oraz systemów nawigacji.
Łańcuchy śniegowe.
- Muszą być dobrane odpowiednio do rozmiaru opon i należy je zakładać na te koła, na które przekazywany jest napęd.
- Należy je wykorzystywać tylko i wyłącznie na drogach pokrytych dużą ilością śniegu. Jazda po asfalcie może doprowadzić do uszkodzenia łańcuchów.
- Podczas jazdy na łańcuchach trzeba ograniczyć prędkość do ok. 50 km/h i nie wykonywać gwałtownych manewrów. Pamiętaj! Koło z założonym łańcuchem zachowuje się zupełnie inaczej, niż w normalnych warunkach.
- W Europie używanie łańcuchów zimowych jest dozwolone praktycznie w każdym kraju. Wyjątkiem jest Holandia, gdzie stosowanie tego rodzaju sprzętu zostało prawnie zabronione. W dużej części państw (Austria, Czechy, Francja, Hiszpania, Lichtenstein, Niemcy, Szwajcaria, Węgry i Włochy) wymagane jest użycie łańcuchów w wybranych miejscach, oznaczonych stosownymi znakami sygnalizacyjnymi. Pamiętaj! Jeśli wybierasz się do Austrii na narty czy snowboard posiadanie łańcuchów jest koniecznością!
Przed wyjazdem w góry zapamiętaj również te znaki
*– znak nakazu „nakaz używania łańcuchów przeciwślizgowych” (C-18); znak ostrzegawczy „oszronienie jezdni” (A-32);– znak nakazu „koniec nakazu używania łańcuchów przeciwślizgowych” (C-19).Po takim przygotowaniu, pozostaje jedynie odprężyć się i cieszyć bezpieczną jazdą po górskich drogach.